SUDOKU NATJECANJE 2023.

Autor: Vedrana Propadalo, 9. 11. 2023.

SUDOKU NATJECANJE 2023.

Dana 27. listopada 2023. zainteresirani učenici naše škole sudjelovali su na školskom sudoku natjecanju.

Projekt sudoku natjecanja planiran je s ciljem razvoja vještina rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece i mladih.

Nositelj je i organizator natjecanja Hrvatska MENSA, Enigmatski klub ,,Božidar Vranicki'' uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje te financijsku potporu sponzora i donatora.

Prema istraživanjima Hrvatska zaostaje u produktivnosti i inovacijama, a poslovi se sve više pomiču prema onima ne-rutinskima koja zahtijevaju kognitivne vještine, a one se najviše razvijaju do adolescencije. To ukazuje na potrebu razvijanja temeljnih znanja vezanih za STEM područje te razvijanja kreativnosti i inovativnosti logičkim zadatcima koji zahtijevaju apstraktno i lateralno razmišljanje. Rješavanjem logičkih zadataka učenici razvijaju induktivno i deduktivno zaključivanje te metode rješavanja logičkih zadataka.

Ciljevi su projekta vezani uz razvoj i stjecanje učeničkih vještina i znanja: razvoj matematičkih kompetencija, razvoj kognitivnih procesa, stjecanje znanja, razvijanje osjećaja za timski rad, razvijanje pozitivnog natjecateljskog duha, promidžba logičkih i problemskih zadataka, uočavanje i prepoznavanje potencijalno darovitih učenika, izgradnja svijesti o sudoku kao didaktičkom sredstvu i sredstvu za razvoj apstraktnog i lateralnog razmišljanja, osobito za adolescente kojima se kognitivni sustav još razvija, te učestalo usavršavanje znanja i vještina nastavnika.

Natjecanje se provodi u trima kategorijama: Bistrići (1. - 4. razreda osnovne škole), Kadeti (5. - 8. razred osnovne škole), Juniori (svi razredi srednje škole) i trima razinama: školska, regionalna i državna. Bistrići sudjeluju samo do regionalne razine natjecanja.

Na školsko su se natjecanje ove godine prijavila 23 učenika naše škole u dvjema kategorijama.

U kategoriji su Bistrići sudjelovali:

• učenici 3. razreda: Tonka Baran, Luka Božić-Kudrić, Paula Dusper, Nina Galić, Ante Gudelj, Luka Ivanković, Roko Kekezović, Sara Markota, Marko Pavešković, Laura Vuković
  • učenica 4. razreda: Morena Knez.

U kategoriji su Kadeti sudjelovali:

• učenici 5. razreda: Marko Pezelj, Kajo Zeljković
  • učenici 6. razreda: Marija Barišić, Marija Lupe Domazet, Petra Mrčela, Ema Ninčević
  • učenici 7. razreda: Ivan Bekavac, Klara Boban, Nea Sumić, Lana Vrkić
  • učenici 8. razreda: Luka Ćurak, Gabriela Tešija.

U kategoriji Bistrići na regionalno se natjecanje plasirala učenica Morena Knez (4. c) pod mentorstvom učiteljice Paule Munjize. U kategoriji Kadeti na daljnju se razinu natjecanja plasirao učenik Luka Ćurak (8. c) pod mentorstvom učiteljice matematike Zorice Dujmović i učenica Marija Lupe Domazet (6. b) pod mentorstvom učiteljice matematike Nevene Mustapić Jogun.

Zahvaljujemo i čestitamo svim učenicima i njihovim mentorima za sudjelovanje.

Posebne čestitke učenicima za postignut uspjeh na školskoj razini.

Sretno u daljnjem natjecanju!